Co w puszczy piszczy?
Szukając miejsca do ukrycia się przed upałami, chętnie kierujemy się stronę lasu. Otaczająca nas Puszcza Augustowska może zachęcać do spacerów, ale podczas pobytu nie zapominajmy o jej szczególnych walorach i nie zakłócajmy życia gatunkom, które żerują tam na co dzień. Na co zwrócić uwagę podczas wycieczek w głąb puszczy by letnia aktywność dała nam coś więcej niż miłe wspomnienia.
Fauna i flora
Puszcza Augustowska jest niezwykłym terenem. Żyją tu prawie wszystkie gatunki płazów i gadów, jakie występują w Polsce. Ponad 30 gatunków ryb zasiedlających jeziora być może umknie naszym oczom, ale do woli podziwiać możemy za to różnorodność zalesienia. Choć większość drzew stanowią tutaj sosny, jedną z odmian jest wyjątkowa sosna augustowska. Zachowane są też bory wilgotne i bagienne oraz torfowiska, o które coraz ciężej jest w całej Europie.
Jeśli spojrzymy w górę, być może dopiszę nam szczęście i tuż nad głową przeleci jeden z wyjątkowych ptaków, które również znalazły tu dla siebie miejsce do życia. W całej puszczy występuje ich ponad 200 gatunków i są to zarówno gatunki osiadłe, jak i wędrowne. Zamieszkują lasy, okolice jezior lub żerują na łąkach i polach. Późnym wieczorem można usłyszeć także sowy, bo występuje tu zarówno puszczyk, puchacz, jak i płomykówka czy urocze uszatki. Dzięcioły także łatwiej lokalizować po dźwięku i jest na to duża szansa, bo w puszczy żyje aż 7 gatunków. Zajmująca może się okazać identyfikacja wszelkich pisków i krzyków, które uda się usłyszeć podczas wyprawy przez Puszczę.
Warto też pamiętać, że wciąż mijamy się z innymi dużymi ssakami. Puszcza Augustowska jest jednym z niewielu miejsc, gdzie na stałe żerują watahy wilków, baczne obserwacje prowadzą rysie, a w ostatnich latach przeprowadzono ponowne zasiedlenie tych terenów przez żubry.
Nie tylko Wigierski Park Narodowy
Choć tak dosadnie podkreślana jest wartość przyrodnicza Puszczy jako regionu, pod ochroną znajdują się tylko jej fragmenty. Ponad 100 tysięcy hektarów w samej Polsce podlega aż sześciu nadleśnictwom. Wiele przepływających przez niego rzek oraz liczne jeziora sprawiają, że poszczególne części puszczy różnią się od siebie pod względem zamieszkujących tam gatunków. Najpilniej chroniony Wigierski Park Narodowy zajmuje nieco ponad 15 tysięcy hektarów, obejmując jezioro Wigry i lasy wokół niego. Szczególną ochroną objęto na tym obszarze gatunki wodne, a w tym bobry i ryby. Sam Park Narodowy jest z pewnością cennym obszarem, ale Puszcza Augustowska w pełnym wydaniu ma do zaoferowania znacznie więcej.
Jak zwiedzać puszczę?
Puszczę zwiedzać można nie tylko podczas wędrówek z plecakiem. Na jej terenie, włączając w to Wigierski Park Narodowy, znajdują się szlaki rowerowe, kajakowe, a nawet żeglarskie. Liczne jeziora i rzeki na tym obszarze pozwalają więc na obserwacje cennej przyrody z zupełnie innej perspektywy. Na obszarach pod ścisłą ochroną obowiązuje natomiast zakaz korzystania z pojazdów silnikowych, zarówno na lądzie, jak i na wodzie.