Pamięci Janiny Osewskiej – pionierki sztuki i edukacji z Augustowa
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janiny Osewskiej – wybitnej poetki z Augustowa, która również wyróżniała się jako fotograf. Była ona również nieocenionym filarem życia literackiego w swoim regionie. Śmierć artystki, która przeżyła 68 lat, została potwierdzona przez jej córkę za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Janina Osewska zakończyła swoje ziemskie życie w wieczór 9 sierpnia, pozostawiając po sobie niezapomniane dzieła. Uznawana była za jedną z najważniejszych współczesnych twórczyń poezji w swoim regionie. Na co dzień pracowała jako pedagog, pełniąc funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie. Jej wkład w rozwój młodych umysłów jest nieoceniony, a szczególną uwagę poświęcała prowadzeniu Szkolnego Klubu Turystycznego „Włóczykij” oraz Kawiarenki Literackiej.
Jako doświadczony fotograf, tworzyła znakomite zdjęcia, które doczekały się szerokiego uznania. Jej autorski album „Okruchy” (2011) zdobył nominację do prestiżowego tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” podczas 52. Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Dodatkowo, album był nominowany do Athens Photo Festival w 2015 roku.
Echo twórczości Janiny Osewskiej odnajdziemy na wystawach zbiorowych w Polsce, jak również w prezentacjach cyfrowych na całym świecie – Australia, Hiszpania, Grecja, Izrael czy Portugalia to tylko niektóre z krajów, gdzie mogliśmy podziwiać jej prace. Ponadto, Osewska miała na swoim koncie ponad 20 wystaw indywidualnych.
W 2019 roku założyła Fundację Słowo i Obraz, której przewodniczyła jako prezes. Była aktywnym członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana i The World Academy of Art and Culture. Honorowo przynależała również do Maison Naaman pour la Culture w Libanie.