Szlak Bociani na Podlasiu – co warto wiedzieć?
Podlasie to wyjątkowa kraina, na terenie której nikt z nas na nudę narzekać nie może. Nie brak tu uroczych miasteczek i kameralnych wsi, nie brak też parków narodowych oraz rezerwatów przyrody, obok których nie można przejść obojętnie. Kto chce poznać takie atrakcje, a przy okazji miło spędzić czas w otoczeniu bocianich gniazd, ten z pewnością doceni walory Podlaskiego Szlaku Bocianiego. Czym może się pochwalić ta trasa turystyczna?
Dlaczego wycieczki bocianim szlakiem cieszą się tak wielkim powodzeniem?
Powodów, dla których warto wybrać się w podróż Podlaskim Szlakiem Bocianim, jest sporo. Ta trasa turystyczna to wiele różnorodnych atrakcji, choć jej motywem przewodnim są bociany i te wsie, w których można oglądać największe skupiska ich gniazd. Szlak Bociani na terenie Podlasia to ponad 400 kilometrowa trasa, której pokonanie może każdemu z nas sprawić wiele radości. Prowadzi ona przez cztery parki narodowe: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski, liczne rezerwaty przyrody oraz parki krajobrazowe, które swą scenerią mogą oczarować każdego. Na Podlaskim Szlaku Bocianim znalazło się też wiele ciekawych miejscowości, w których – obok bocianich gniazd – czekają na gości piękne zabytki. Z ciekawostek dodamy, że warto także dowiedzieć się czym zasłynęła wyjątkowa Góra Zamkowa koło Sokołowa Podlaskiego – dla turystów jest to ważne miejsce.
Zachwyt wzbudza Białowieża oraz Narewka, na terenie której można znaleźć tanie noclegi, intryguje też leżące koło Tykocina Pentowo, znane jako Europejska Wieś Bociania. W czasie wycieczki po tej trasie można też zwiedzić wiele ciekawych zabytków, m.in. słynne wiadukty w Stańczykach, Kanał Augustowski oraz Twierdzę Osowiec, będącą jedną z najciekawszych fortyfikacji we wschodniej części kraju. Tak zróżnicowane atrakcje skutecznie przyciągają na szlak bociani turystów z całego kraju i sprawiają, że wycieczki po Podlasiu stają się dla wielu osób rewelacyjną przygodą.